Rozhovor s dramaturgyní Gabrielou Zelinkovou

 

  

 

Jestli trávíte letošní léto spíše u vody a výlety za kulturou si necháváte na podzimní dny, pak máme pro vás dobrou zprávu. Letošní Dny města Valašské Meziříčí nabídnou vše, co Vám možná celé léto chybělo: skvělou muziku, divadla, velkou herní zónu pro děti i skvělou gastronomii. Konají se ve dnech od 7. do 13. září. O letošním programu jsem si povídal s dramaturgyní, Gábinou Zelinkovou.

Už z grafiky letošních Dnů města je patrné, že budou letošní oslavy pojaty úplně jinak. Prozradíš v čem je ten rozdíl?  

Ten základ je už v samotné myšlence. Zatímco v minulosti dramaturgie vycházela z historických  události a program oslav zajistila na klíč agentura, letos jsou Dny města celé v režii městských organizací. Oslavy jsou připravovány lidmi, kteří kulturní prostředí ve městě velmi dobře znají. Vedení města přišlo s přáním, aby nejen Dny města, ale i další tzv. městské kulturní akce dostaly nový nádech, s cílem zaujmout, nadchnout, překvapit a to jak hudbou, doprovodným programem tak i velmi kvalitním cateringem, který už dnes hraje pomalu stejnou roli jako správná volba účinkujících. Letošní Dny města budou takovým typickým příkladem, jak je možné takovéto zadání uchopit.

Teď konkrétně k samotné dramaturgii, co je tím hlavním tahákem?

Oslavy trvají po celý druhý zářijový týden. V jeho průběhu nás čekají akce, které už Valmezáci dobře znají. Jde o vernisáž VALMEZ FOTO, Medový den a Setkání na zámku. Přesné časy a podrobnosti se lidé dozvědí ze zpravodaje města i z plakátů. Já bych ale ráda upozornila především na páteční večer a sobotní odpoledne a večer, kdy Dny města ovládnou amfiteátr v parku. Hlavní hvězdou je srbská dechovka Boban Markovič Orkestar. Jde o vůbec nejlepší a nejuznávanější srbskou dechovou kapelu. Jejich hudbu představil, především západnímu obecenstvu, režisér Emir Kusturica ve filmech Underground či Černá kočka, bílý kocour. Sám Boban Markovič je fenomenální trumpetista. Amfiteátr však roztančí nejen balkánská dechovka, ale také Ondra Havlík alias En.dru, který se věnuje Beatboxu. Je dvojnásobným mistrem ČR a také vicemistr světa v loopingu. (sledujte FB města, kde vložíme krátká videa). Další páteční hvězdou jsou La3no Cubano z Bratislavy. To je kapela, na kterou vytančíte vše, co jste během pátečního večera v amfiteátru snědli. Jejich vystoupení je směsí funky, raggae, jazzygroove a do toho všeho vetkávají špetku slovenského folklóru. Ještě doplním, že po celý páteční program bude v amfiteátru ochutnávka srbské kuchyně, dočkáme se i pljeskavice a dalších skvělých specialit.

Sobotní program nabízí Visegradský dětský divadelní festival, Klobáskobraní i Tančírnu…jak to jde dohromady?

Ono to tak na první pohled sice nevypadá, ale když si řekneme, že je spojovacím prvkem kreativita místních lidí a úcta k tradici, pak to dohromady rozhodně jde. Nejprve tedy ke Klobáskobraní. To pořádá Sdružení pro zachování tradic řeznického řemesla na Valašsku a Muzeum řeznictví. Lidé budou moci ochutnávat grilovací klobásy a dát hlas té, která je podle nich nejlepší. Co se týká dětského festivalu, ten má velmi bohatý program a není zde prostor všechna divadla pro děti i dospělé vyjmenovat. Doporučím tedy sledovat webové stránky www.festivalprodeti.cz. Upozorním jen na jedno představení, které je určeno dospělým a to Retroškolu vsetínského Ohraďáku. S Retroškolou se zvláště my Husákovy děti vrátíme do vzpomínek, které máme z 80. let. Když jsem představení viděla ve Vsetíně, ještě hodinu po té mě bolela pusa od smíchu.  Představení pobaví ale i ostatní generace, jen děti mu nebudou rozumět vůbec…naštěstí:). Musím říct, že celé Dny města jsou tentokrát pojaty velmi vesele. Je tam hodně vtipných pohádek, představení a také kapel, na které vás nenechají sedět…

Hodně originálně znějí také názvy workshopů doprovodného programu..

Ano, to je pravda a rozhodně jich není málo. Amfiteátr nabídne v sobotu Loutkový ateliér, Valmez Art Labyrint, Sprejerský workshop, Galeřiště, Plackohraní, Bublinománii Městské knihovny, Hrátky pro nejmenší s SVČ Domeček, Plastelinové symposium a hlavně velkou herní zónu.

Uslyšíme i v sobotu nějakou muziku?

Kromě programu, který chystají meziříčské školy v Jurkovičově altánu, je přichystán i hudební program u zámku Kinských, kde bude tančírna. Od 18:00 pak v amfiteátru odstartují dva skvělé koncerty. Společně zahrají Jitka Šuranská, PaCoRa trio (SK) a slovenský saxofonista Marek Pastirík. V roce 2013 natočila Jitka Šuranská s těmito hosty své první sólové CD a získala za něj Anděla. Těšit se můžeme také na Sisu Fehérovou (SK), zpěvačku se skvělým hlasem, která studuje Guildhall School of Music & Drama v Londýně a ve Valmezu se představí s kvartetem Fehero Rocher

Ty budeš mít v průběhu programu určitě hodně práce, co si ale ty sama nenecháš ujít?

Já se nejvíce těším na zastavení v „Kavárně u Unaveného rodiče“. Označen tak bude obří stan s dřevěnou podlážkou, na které budu položeny obří polštáře. Zaposlouchat se tady budeme moci do hlasů Františka Segrada a paní  Růženy Děcké, kteří budou číst u starého dětského diaprojektoru klasické pohádky. To bude jistě krásný zážitek. Ještě doplním, že jsem zdaleka nevyjmenovala vše, co nás v rámci Dnů města čeká. A tak velmi doporučuji, aby lidé sledovali FB města i tiskové zprávy, aby jim nic z pestrého programu neuteklo.

Ještě nám prozraď, bude se letos platit vstupné?

Vstupné je na většinu dní zdarma. Výjimkou je páteční program s hvězdou Boban Markovič Orkestar , kdy je vstupné v předprodeji do 9.9. za 100 Kč a  poté za 150 Kč. Vstupné lidé zaplatí i za nedělní koncert Janáčkovy filharmonie.